Zorlu Center Avm güvenli mi, değil mi?

Zorlu Center Avm güvenli mi, değil mi?

Huseyin_Aras

Hüseyin Aras

2013’te İstanbul’da açılan Zorlu Center Alışveriş Merkezi’nin girişinde ne güvenlik görevlisi var, ne de X-ray cihazı. Daha teknolojik olan video analiz sistemiyle tehlikeyi tespit edip müdahale eden alışveriş merkezi, uzmanlar tarafından eleştiriliyor.

Geçtiğimiz yıl açılan Zorlu Center Alışveriş Merkezi, girişte kapı dedektörü, güvenlik görevlisi veya X-ray cihazı bulundurmak yerine; video analiz sistemleri ile alışveriş merkezini gözetim altında tutmayı tercih ediyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nden (AYD) alınan bilgiye göre, tüm alışveriş merkezi, yüksek nitelikli kameralar ile izleniyor ve sakıncalı bir durumla karşılaşıldığında görevliler hemen müdahale ediyor. Uzmanlar ise video analiz yönteminin güvenilir olmadığını düşünüyor. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hüseyin Aras, güvenliği ihlal eden bir olayın ekrandan izlenip sonradan güvenlik ekibinin olay yerine gitmesinin, güvenlik anlayışına ters olduğunu düşünüyor. Öğretim görevlisi Aras’a göre, girişlerde bulunan iyi eğitimli güvenlik görevlileri, profil çıkarma metodunu, şüphecilik ve senaristlik yeteneklerini gerek sabit noktada gerekse devriye görevi esnasında kullanarak tehlikeyi önceden önleyebilir. Ancak, video analiz yöntemi ile tehlike yaratabilecek kişilerin, örneğin bir uyuşturucu bağımlısının veya kapkaç düşüncesindeki kişinin önceden tahmin edilmesi ve önlem alınması video analiziyle pek mümkün değil.

Ülkü Tekgöz

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’ne (AYD) göre, güvenliğin girişten itibaren görünmüyor olması, o tesisin güvenliğinin olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak uzmanlar güvenliğin görünüyor olmasının caydırıcı etkisi olduğunu düşünüyor. Yalova Üniversitesi Mülkiyet Koruma ve Özel Güvenlik Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ülkü Tekgöz, girişlerde bulunan veya avm içerisinde devriye gezen güvenlikçiler her şeyden önce caydırıcılık açısından çok önemli. Bir olay yaşanmadan önce veya başlangıcında müdahale edilebilmesi de böylece daha mümkün hale geliyor. Öğretim görevlisi Hüseyin Aras da güvenlik görevlilerinin ortamda bulunmasının birçok yaşanacak tehlikenin önlendiğini ve müşterilerin kendilerini güvende hissettiğini söylüyor. Aras, 11 Eylül olaylarından sonra avm girişlerinde kıyafetleri ve çantası yeterince aranmayan kişilerin tedirginlik yaşadığını, “Neden beni aramıyorsun, o halde hiç kimseyi aramıyorsundur. Demek ki burası güvenli değil” dediklerini hatırlatarak, güvenlik görevlilerinin ortamda bulunuyor olmasının, müşterilerin memnuniyeti ve güvende hissetmesi açısından önemli olduğunu vurguluyor.

Ecem Hepçiçekli