“Kitaptan çalışana ekstra 5 puan”

“Kitaptan çalışana ekstra 5 puan”

Marmara Üniversitesi’nde hocalar “sadece ders kitabından çalışın” dese de öğrenciler ders notlarını ve ses kayıtlarını satın almaya devam ediyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Marmara Hukuk Ticaret Kürsüsü, Facebook hesabından yaptığı duyuru ile kitaptan çalışanlara ekstra 5 puan verileceğini açıkladı.

Ders notlarını satan fotokopiciler ve hocalar arasındaki gerginlik final döneminde de tırmanmaya devam ediyor. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi hocaları fotokopicilerden ders notu alınıp çalışılmaması, dersin kitaptan öğrenilmesi konusunda yaptığı uyarılara Facebook aracılığıyla da devam ediyor.

Dr. Tolga Şirin kürsü olarak her fırsatta ders notu ve ses kaydı satışlarına ilişkin görüşlerini ifade ettiğini, bu durumu engellemek için bir çaba sarf etmediklerini, fakat bunun onayladıkları anlamına gelmediğini vurguluyor. Hocaların bu ders notlarını onaylamadıklarına dair sözleri, satılan ses kayıtlarında bile yer alıyor. Dersin başında ve sonunda, derse nasıl çalışması gerektiğine dair uyarılarda bulunan akademisyenler, final döneminde de uyarılara Facebook aracılığıyla devam ediyor. Marmara Hukuk Ticaret Kürsüsü facebook hesabından  dün yapılan paylaşımda, kitaptan çalıştığını kanıtlayan öğrencilere ekstra 5 puan verileceği duyuruldu.

Facebook paylaşımının metni:

“Sevgili Öğrencilerimiz,

Dersi kitaptan öğrenmenin ve sınavlara kitaptan çalışmanın önemine ve hukuk mantığına yaptığı katkıya daha önce vurgu yapmıştık. Şimdi, bu tavsiyemizi destekleme ve ödüllendirme zamanının geldiğine inanıyoruz. Buna göre, önerilen kitaplardan çalışan arkadaşlara, final sınavlarında doğrudan puan (min.5) ekleyeceğiz”

10325596_10152370212842860_6870128443251344950_n

Cenart Hukuk – Ali Açıkgöz

Metnin devamında öğrencilerin kitaptan çalıştığını kanıtlaması gerektiği yazıyor. Öğrencilerin sınava çalışıp çalışmadıkları ise sınav sırasında kitapların asistanlar tarafından kontrol edilmesiyle tespit edilecek. Kitabın üstüne alınan notlar, altı çizilmiş satırlar öğrencinin çalıştığını ifade eden kanıtlar olarak kabul edilip bu öğrencilerin final notlarına 5 puan eklenecek. Marmara Üniversitesi’nin hukuk fakültesi öğrencilerine en çok ders notunu sağlayan, bu nedenle de fakültenin önyargıyla yaklaştığı Cenart Hukuk’un sahibi Ali Açıkgöz ise ders notlarını engellemeye çalışırken, bir grup öğrencinin mağdur edildiğini düşünüyor. Maddi durumu kitap almaya elverişli olmayan, arkadaşının kitabından çalışıp sınava girenlerin sınav sırasında kitabı olmayacağı için 5 puanı kaçırmasının haksızlık olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Cenart Hukuk, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destek olmak amacıyla hiçbir ücret talep etmeden ilgili kitapları dağıtacağını açıkladı. Cenart Hukuk’un sahibi Ali Açıkgöz dağıttığı kitapların ücretlerini ileriki bir tarihte alabileceğini, öğrencilerin sınav nedeniyle mağdur olmaması için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Dr. Tolga Şirin

Dr. Tolga Şirin

“Notlara çalışarak hukukçu olunmuyor”

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi akademisyenlerinin tercihi dersin derste öğrenilip sadece önerilen kitaplardan çalışılması, fakat öğrencilerin tercihi, kitapların yanında, bir de fotokopicilerde satılan anlaşılması daha kolay olan ders notu ve ses kayıtlarından yararlanmak. Özellikle dava örnekleri üzerinden gidilerek işlenen pratik derslerin notlarına ve ses kayıtlarına talep büyük. Pratik derslerde tartışılan davaların bir benzerinin vize ve final sınavında soru olarak çıkma ihtimali olduğunu düşünen 3. sınıf hukuk öğrencisi Y.T., “pratik sırasında dava üzerine yürüttüğümüz fikirler ve vardığımız sonuç, doğal olarak hiçbir kitapta yer almıyor. O anda yarattığımız fikir alışverişini daha sonradan okumak faydalı oluyor” diyor. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Tolga Şirin ise, öğrencilerin sadece bu notları okuyarak ‘hukukçu’ olacaklarını sanmalarının ise bir yanılsama olacağını, çünkü sadece ders notu okumak, olası bir sınavda bazı yanıtların verilmesini sağlayacağını, hukukçu olmanın ise derste kazanılabilecek birçok farklı meziyete sahip olmayı gerektirdiğini düşünüyor. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Özdemir ise ders notlarının satılmasına pek sıcak bakılmadığını, ancak önemli olanın notların satışı değil, öğrencilerin yetişmesi olduğunu söylüyor. İdeal çalışma şeklinin ise hocanın anlattıklarının derste dinlenmesi, daha sonra kitaptan çalışılması olduğunu düşünüyor.

Hukuki açıdan ‘sorunlu’ 528129_10151407405872860_2081215800_n

Dr. Tolga Şirin’e göre ders notlarının tutulması ve paylaşılması normal, fakat ses kaydı alınması ve kazanç elde edilmesi anayasa ve ceza hukuku bakımından sorunlu. Anayasa ve insan hakları uzmanı Dr. Tolga Şirin, bir cihaz ile dersin kaydedilmesinin, yasalar bir kenarı koyulsa bile, etik açıdan nezaketsizlik olduğunu düşünüyor. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki birçok hoca bu konuda hemfikir, fakat bunun tatsız bir konu olduğunu ve görüş bildirmek istemediklerini söylüyorlar. Marmara Üniversitesi’nin hukuk fakültesi başta olmak üzere birkaç bölümü için öğrencilere geniş kaynaklar sunan fotokopicilerden biri, Cenart Hukuk’un sahibi Ali Açıkgöz ise bu durumun hukuki açıdan sakıncalı olmadığı görüşünde.

Bu işe ders notlarını önce ücretsiz olarak dağıtarak başlayan, ufak kazançlar sağlayarak devam eden, sonunda işyeri sahibi olan son sınıf hukuk öğrencisi ve Cenart Hukuk’un sahibi Ali Açıkgöz sadece ders notu satmadığını, öğrencilere ders kitapları açısından çok sayıda kaynak sağladığını öne sürüyor. Hocaların büyük kısmından tepki gördüğünü, fakat hem hukuki açıdan sakıncalı bir iş yapmadığını, hem de hukuk alanında sadece not ve ses kaydı değil, birçok farklı kaynak sağladığını ifade ediyor. Ayrıca hukuk fakültesinde okumanın, kitapların pahalı olması sebebiyle masraflı olduğunu düşünen Cenart Hukuk’un sahibi Açıkgöz, piyasadaki hukuk kitaplarını en uygun fiyata satan kitapçılardan biri olduğunu, dönem dönem indirim imkanları sağladığını, böylece öğrencilere destek olduğunu söylüyor.

Ecem Hepçiçekli