Astroloji okulları üniversiteli oluyor

Astroloji okulları üniversiteli oluyor

Üniversite sertifikasıyla eğitim veren astroloji okullarının sayısı gittikçe artıyor. Astroart Astroloji Okulu ve Astroloji Akademisi sertifikalı eğitim veren astroloji okullarının ilk örnekleri. Yabancı ve Türk astrologlar, astrolojinin üniversitelerde lisans ve yüksek lisans programlarında yer alması gerektiğini düşünüyor.

Astroart Astroloji Okulu son yıllarda astroloji yorumlarıyla televizyonda ve sosyal medyada geniş bir kitle tarafından takip edilen Öner Döşer tarafından kurulan ve İstanbul’da 10 yıldır eğitim veren bir astroloji okulu. Astroart Astroloji Okulu, kurduğu astroloji televizyonu, astroloji gazetesi ve kitap yayınları ile astroloji meraklılarına geniş kaynaklar sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı anlaşma ile Girne Amerikan Üniversitesi aracılığıyla eğitimini sertifikalandırmaya başladı.

2011’de astroloji kitapları yayıncılığı ile bu işe başlayan Astroloji Akademisi ise, yayınlarını okuyanlardan gelen yoğun talep üzerine bir astroloji okulu açmaya karar verdi. İzmir’de kurulup daha sonra İstanbul’da ikinci şubesini açan Astroloji Akademisi, 2014 Mart ayında İstanbul Aydın Üniversitesi aracılığıyla sertifikalı astroloji eğitimi vermeye başladı. Akademinin temel seviye programı ilk mezunlarını vermiş durumda.

Astroart Astroloji Okulu’nun verdiği eğitim 36’şar hafta süren temel seviye, orta seviye ve üst programlar olmak üzere üç basamaktan oluşuyor. Her seviye sonunda, bir sonraki seviyeye geçmek için sınav uygulanırken, üst programın bitiminde ise uzmanlaşma projesi veriliyor. Uzmanlaşma projesinde %75 oranında başarılı olan öğrenciler ‘ustalık belgesi’ almaya hak kazanıyor. Astroart’ın kurucusu Öner Döşer’e göre yaklaşık 3 yıl süren eğitimini bitiren her öğrenci, astrolojik danışmanlık yapan bir astrolog kadar teorik bilgiye sahip oluyor. Ancak bu alanda uzmanlaşmak için sadece eğitime değil, bol bol pratik yapmaya önem vermek gerektiğini de belirtiyor. Görme ve yorumlama yeteneği gelişmiş olan kişilerin astroloji alanında daha başarılı olabileceğini söyleyen Döşer, iyi eğitim alan ama ortalama bir beceriye sahip kişilerin de bu işi başarıyla yapabileceğini söylüyor.

Astroloji Akademisi’nin verdiği eğitim ise toplamda 2 yıl 2 ay süren, temel ve ileri olmak üzere iki seviyeden oluşuyor. Astrolojik bir haritayı doğru şekilde okuyup yorumlamayı, astrolojinin felsefi temelleri üzerine temel ve ileri düzeyde verilen eğitim programlardan mezun olmak için her seviye sonunda öğrenciler sınava tabi tutuluyor. İki seviyeden de başarılı olunduğu takdirde eğitime devam etmek isteyen öğrenciler uzmanlaşma programlarına katılabiliyor. Astroloji Akademisi’nin kurucularından Devrim Dölen’in verdiği bilgiye göre psikolog olan bir eğitimci psikoloji uzmanlığı programını, doktor olan bir eğitimci de sağlık uzmanlığı programını yürütüyor. Finans uzmanlığı programı için çok iyi teknik analiz bilgisine sahip olan eğitimcilere ihtiyaç duyulduğundan, bu uzmanlık programı şu anda açılamıyor. Astroloji eğitimi aldıktan sonra hayata bambaşka bir gözle bakılacağını söyleyen Astroloji Akademisi eğitmeni Dölen, psikoloji, tıp, tarih gibi farklı alanlarda farklı araştırmaları ekip ruhuyla yürütebilmenin kişiye çok büyük bir tatmin sağladığını düşünüyor.

Astroloji üniversitede yer almalı

Astroloji okulu eğitmenleri ve yabancı astrologların ortak söylemi, astrolojinin üniversitelerde lisans veya yüksek lisans bölümleri olarak yer alması gerektiği. Astroloji bölümlerinin üniversitelerde kesinlikle açılması gerektiğini düşünen, Devrim Dölen’e göre astroloji Türkiye’de henüz primitif düzeyde biliniyor ve üniversitelerde yer alması için çok yol alınması gerekiyor. Öner Döşer ise üniversite aracılığıyla sertifika verilmesi, astrolojinin yakın gelecekte üniversitelerde daha çok yer bulacağının habercisi olduğunu düşünüyor. Üniversitelerde kesinlikle bu bölümün açılması gerektiğini düşünen Döşer, astroloji lisans ve yükseklisans eğitimin yurtdışında bazı modelleri olduğunu ve aynısının Türkiye’de de yapılabileceğini söylüyor.

Öner Döşer ve Roy Gillett

Öner Döşer ve Roy Gillett

İngiltere, Amerika ve Hindistan’da lisans ve yükseklisans programları ile astroloji eğitimi veriliyor. Büyük Britanya Astroloji Derneği Başkanı ve Wales Üniversitesi öğretim üyesi Roy Gillett’e göre de hukuk, psikoloji, eğitim gibi birçok alanda faydası olan ve kullanılan astroloji, yüksek öğretimde kendine yer bulmalı. Astrolojiden yararlanarak yönetim danışmanlığı yapmakta olan Roy Gillett, astrolojinin finans alanındaki rolünün piyasa tahminlerinde bulunmak, piyasa organizasyonu ve yönetimi yapmak olduğunu söylüyor.

‘Astroloji bilim olarak kabul edilmiyor’

Bilim olup olmamasıyla ilgili çokça tartışmaya sebep olan astroloji, Devrim Dölen’in de içerisinde bulunduğu küçük bir astrolog kitlesine göre bilim olarak kabul ediliyor. Öte yandan Astrolog Dölen, astrolojinin birçok astrolog tarafından bilim olarak kabul edilmediğini de hatırlatıyor. Ayrıca astrolojinin bilim olarak kabul edilmemesine karşın ‘-loji’ ekini almasıyla ilgili eleştirilere, “-loji eki binlerce yıllık geçmişe sahip, bu yüzden bu şikayetler bize gelmemeli” cevabını veriyor. Öner Döşer de bu konunun tartışmalı bir konu olduğunu, astrolojinin bilim mi, yoksa bilgi mi olduğuyla ilgili birçok astroloğun katılımıyla seminerler düzenlenip fikir alışverişi yapıldığını ifade ediyor.

Yurtdışında astroloji eğitimi veren üniversitelerden bazıları:

University of Wales (İngiltere)- Kültürel Astroloji ve Astronomi Yükseklisans Programı

Keplter Collage Washington (Amerika Birleşik Devletleri) – Astroloji Lisans Programı

University of Kent (İngiltere) – Kozmoloji ve Kehanet Üzerine Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı

Banaras Hindu Üniversitesi ve Karpagam Üniversitesi (Hindistan)

Ecem Hepçiçekli